• אורנה זכאי

מהם שיעורי קול בתנועה?

עודכן: 10 באוג׳

שמי אורנה זכאי. אני זמרת, מורה לפיתוח קול ומורה לפלדנקרייז.

לאורך השנים צברתי ידע וניסיון רב הן בעולם המוסיקה והן בעולם התנועה; מלימודי מוסיקה קלאסית באקדמיה למוסיקה בירושלים, דרך הופעות בארץ ובעולם כסולנית בהרכבים של מוסיקה עתיקה, הכנת זמרים לבחינות כניסה למוסדות שונים, הוראת פיתוח קול בבתי ספר למשחק, ועד להנחיית קבוצות לימוד של פיוטי עדות המזרח המבוססים על סולמות מוסיקאליים ערביים (מקאמאת). בתחום התנועה אני מורה מוסמכת לשיטת פלדנקרייז, התנסתי בצ'י קונג, יוגה, שיטת פאולה, ריקודי בטן ועוד.

התובנות והתגליות המרתקות אליהן התוודעתי מתוך כל העולמות הללו הביאו אותי ליצור שיטה ייחודית בשם "קול בתנועה", המבוססת על ההנחה שהקול והגוף מתפקדים במיטבם כשהם מתנועעים כיחידה אחת דינאמית וזורמת.

שיעורי "קול בתנועה" מורכבים מתרגילי נשימה, תרגילי קול ועבודה על רפרטואר ווקאלי, בשילוב עם תנועות משיטת פלדנקרייז ומדיסציפלינות תנועה נוספות. השיעורים מתנהלים לרוב בשכיבה וכך מופחתים השפעת כוח הכבידה ומתח השרירים, ומתאפשרת עבודה מעמיקה ונינוחה על ההפקה הקולית תוך כדי תנועה וללא כל מאמץ.

יחסי הגומלין בין הגוף לקול יוצרים מגוון רחב של חיבורים המרחיבים הן את איכות ההפקה הקולית והן את המנעד התנועתי, מבססים את הקשר בין שרירי הליבה, הנשימה והקול, משכללים את תיפקוד הגוף כחלל תהודה, מאפשרים תירגול ממוקד על הגייה ואינטונציה, משחררים חסימות קוליות ונוקשות גופנית, ומחזקים את עמידות הקול לאורך זמן.

לשיעורים מגיעים זמרים ושחקנים המעוניינים להעמיק את הגוונים של ההבעה הקולית, או המתמודדים עם עייפות ושחיקה קולית, אנשים המחפשים ביטוי לקולם הפנימי ולתנועתו הטבעית של הגוף, רקדנים ואנשים מתחום התנועה הסקרנים לגלות את קולם, ועוד.

אני מאמינה שבכל גיל ובכל מצב ישנן אפשרויות אינסופיות לפתיחת מרחבי הקול, התנועה והמודעות, וניתן להנות מקול יציב, גמיש ובריא.

אורנה זכאי

15 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול